| Series | 1000 |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Inductance | 8.8mH |
| Part Status | Not For New Designs |
| Mounting Type | Through Hole |
| ET (Volt-Time) | 340VµS |
| Size / Dimension | 0.593" L x 0.593" W (15.06mm x 15.06mm) |
| Transformer Type | - |
| Height - Seated (Max) | 0.640" (16.26mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 130°C |
| Turns Ratio - Primary:Secondary | - |
Electronic Components Services
