| Series | MIL-DTL-5015, CA |
|---|
| RoHS | RoHS |
|---|
| Color | Black |
|---|
| Features | Cable Clamp, Strain Relief |
|---|
| Shielding | Unshielded |
|---|
| Orientation | N (Normal) |
|---|
| Part Status | Active |
|---|
| Termination | Solder Cup |
|---|
| Shell Finish | Black Zinc |
|---|
| Cable Opening | - |
|---|
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line), Right Angle |
|---|
| Connector Type | Plug, Male Pins |
|---|
| Fastening Type | Threaded |
|---|
| Shell Material | Aluminum Alloy |
|---|
| Voltage Rating | 50V |
|---|
| Shell Size, MIL | - |
|---|
| Mounting Feature | - |
|---|
| Primary Material | Metal |
|---|
| Ingress Protection | IP65 - Dust Tight, Water Resistant |
|---|
| Number of Positions | 5 |
|---|
| Shell Size - Insert | 16S-8 |
|---|
| Current Rating (Amps) | 22A |
|---|
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
|---|
| Contact Finish - Mating | Silver |
|---|
| Material Flammability Rating | - |
|---|