| Series | V |
|---|
| RoHS | RoHS |
|---|
| Color | Silver |
|---|
| Features | Backshell, Coupling Nut |
|---|
| Shielding | - |
|---|
| Orientation | Keyed |
|---|
| Part Status | Active |
|---|
| Termination | Solder Cup |
|---|
| Shell Finish | Nickel |
|---|
| Cable Opening | 0.315" ~ 0.472" (8.00mm ~ 12.00mm) |
|---|
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line), Right Angle |
|---|
| Connector Type | Receptacle, Female Sockets |
|---|
| Fastening Type | Threaded |
|---|
| Shell Material | Gadolinium-Zinc |
|---|
| Voltage Rating | 150V |
|---|
| Shell Size, MIL | - |
|---|
| Mounting Feature | - |
|---|
| Primary Material | Metal |
|---|
| Ingress Protection | IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof |
|---|
| Number of Positions | 12 |
|---|
| Shell Size - Insert | M23-12 |
|---|
| Current Rating (Amps) | 8A |
|---|
| Operating Temperature | -20°C ~ 80°C |
|---|
| Contact Finish - Mating | Gold |
|---|
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
|---|