LXK0-PR04-0016
- Part Number
- LXK0-PR04-0016
- Manufacturer
- Lumileds
- Description
- LED LUXEON K RYL BLUE 450NM
- Data sheet
Specifications
| Series | LUXEON K |
|---|
| RoHS | RoHS |
|---|
| Type | LED Module |
|---|
| Color | Blue |
|---|
| Height | 3.42mm |
|---|
| CCT (K) | - |
|---|
| Features | - |
|---|
| Lens Type | Domed |
|---|
| Wavelength | 450nm |
|---|
| Part Status | Obsolete |
|---|
| Configuration | Round |
|---|
| Current - Max | 1.05A |
|---|
| Viewing Angle | 116° |
|---|
| Current - Test | 350mA |
|---|
| Size / Dimension | 24.20mm Dia |
|---|
| Temperature - Test | 85°C |
|---|
| CRI (Color Rendering Index) | - |
|---|
| Light Emitting Surface (LES) | - |
|---|
| Lumens/Watt @ Current - Test | - |
|---|
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 42V |
|---|
| Luminous Flux @ Current/Temperature | 9350mW (Typ) |
|---|