| Series | |
|---|
| RoHS | RoHS |
|---|
| Color | Green, Yellow |
|---|
| Features | - |
|---|
| Lens Size | 3.00mm Dia |
|---|
| Lens Color | Green |
|---|
| Lens Style | Round with Domed Top |
|---|
| Part Status | Active |
|---|
| Height (Max) | 5.33mm |
|---|
| Configuration | Standard |
|---|
| Mounting Type | Through Hole |
|---|
| Viewing Angle | 60° |
|---|
| Current - Test | 20mA Green, 10mA Yellow |
|---|
| Package / Case | Radial |
|---|
| Size / Dimension | 3.00mm Dia |
|---|
| Lens Transparency | Diffused |
|---|
| Wavelength - Peak | 565nm Green, 565nm Yellow |
|---|
| Millicandela Rating | 45mcd Green, 25mcd Yellow |
|---|
| Wavelength - Dominant | 570nm Green, 570nm Yellow |
|---|
| Supplier Device Package | T-1 (3mm) |
|---|
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2V Green, 2.2V Yellow |
|---|