DF1BZ-14DP-2.5DSA
- Part Number
- DF1BZ-14DP-2.5DSA
- Manufacturer
- Hirose Electric Co Ltd
- Description
- CONN HEADER VERT 14POS 2.5MM
- Data sheet
Specifications
| Series | DF1B |
|---|
| RoHS | RoHS |
|---|
| Style | Board to Cable/Wire |
|---|
| Features | Keying Slot |
|---|
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
|---|
| Part Status | Active |
|---|
| Termination | Solder |
|---|
| Contact Type | Male Pin |
|---|
| Contact Shape | Square |
|---|
| Mounting Type | Through Hole |
|---|
| Connector Type | Header |
|---|
| Fastening Type | Push-Pull |
|---|
| Number of Rows | 2 |
|---|
| Pitch - Mating | 0.098" (2.50mm) |
|---|
| Voltage Rating | 250V |
|---|
| Contact Material | Brass |
|---|
| Insulation Color | White |
|---|
| Insulation Height | 0.374" (9.50mm) |
|---|
| Ingress Protection | - |
|---|
| Insulation Material | Polyamide (PA), Nylon |
|---|
| Number of Positions | 14 |
|---|
| Row Spacing - Mating | 0.098" (2.50mm) |
|---|
| Contact Finish - Post | Tin |
|---|
| Contact Length - Post | 0.142" (3.60mm) |
|---|
| Current Rating (Amps) | - |
|---|
| Operating Temperature | -35°C ~ 85°C |
|---|
| Overall Contact Length | 0.417" (10.60mm) |
|---|
| Contact Finish - Mating | Tin |
|---|
| Contact Length - Mating | 0.177" (4.50mm) |
|---|
| Number of Positions Loaded | All |
|---|
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
|---|
| Contact Finish Thickness - Mating | - |
|---|