| Series | Multi-Lock |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Features | Mounting Brackets |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Part Status | Obsolete |
| Termination | Solder |
| Contact Type | Tab |
| Contact Shape | Rectangular |
| Mounting Type | Board Edge, Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | - |
| Fastening Type | Latch Holder |
| Number of Rows | 4 |
| Pitch - Mating | - |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | Gray |
| Insulation Height | - |
| Ingress Protection | - |
| Insulation Material | Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
| Number of Positions | 100 |
| Row Spacing - Mating | 0.098" (2.50mm) |
| Contact Finish - Post | Tin-Lead |
| Contact Length - Post | 0.157" (4.00mm) |
| Current Rating (Amps) | Varies by Wire Gauge |
| Operating Temperature | -30°C ~ 105°C |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Length - Mating | 0.280" (7.11mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |
Electronic Components Services
