| Series | Power Triple Lock |
|---|
| RoHS | RoHS |
|---|
| Style | Board to Cable/Wire |
|---|
| Features | Board Lock, Glow Wire Compliant |
|---|
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
|---|
| Part Status | Active |
|---|
| Termination | Solder |
|---|
| Contact Type | Male Pin |
|---|
| Contact Shape | Rectangular |
|---|
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
|---|
| Connector Type | Header |
|---|
| Fastening Type | Latch Holder |
|---|
| Number of Rows | 1 |
|---|
| Pitch - Mating | 0.236" (6.00mm) |
|---|
| Voltage Rating | 600VAC |
|---|
| Contact Material | Copper Alloy |
|---|
| Insulation Color | Natural |
|---|
| Insulation Height | 0.589" (14.96mm) |
|---|
| Ingress Protection | - |
|---|
| Insulation Material | Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
|---|
| Number of Positions | 2 |
|---|
| Row Spacing - Mating | - |
|---|
| Contact Finish - Post | Tin |
|---|
| Contact Length - Post | - |
|---|
| Current Rating (Amps) | Varies by Wire Gauge |
|---|
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
|---|
| Overall Contact Length | - |
|---|
| Contact Finish - Mating | Tin |
|---|
| Contact Length - Mating | - |
|---|
| Number of Positions Loaded | All |
|---|
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
|---|
| Contact Finish Thickness - Mating | - |
|---|