A79022-001
- Part Number
- A79022-001
- Manufacturer
- Omnetics
- Description
- 36 POSITION DUAL ROW MALE NANO-M
- Data sheet
Specifications
| Series | |
|---|
| RoHS | RoHS |
|---|
| Style | Board to Cable/Wire |
|---|
| Features | - |
|---|
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
|---|
| Part Status | Active |
|---|
| Termination | Solder |
|---|
| Contact Type | Male Pin |
|---|
| Contact Shape | Circular |
|---|
| Mounting Type | Through Hole |
|---|
| Connector Type | Header |
|---|
| Fastening Type | Push-Pull |
|---|
| Number of Rows | 2 |
|---|
| Pitch - Mating | 0.025" (0.64mm) |
|---|
| Voltage Rating | - |
|---|
| Contact Material | Beryllium Copper |
|---|
| Insulation Color | Natural |
|---|
| Insulation Height | 0.173" (4.40mm) |
|---|
| Ingress Protection | - |
|---|
| Insulation Material | Thermoplastic |
|---|
| Number of Positions | 40 |
|---|
| Row Spacing - Mating | 0.030" (0.76mm) |
|---|
| Contact Finish - Post | Gold |
|---|
| Contact Length - Post | 0.100" (2.54mm) |
|---|
| Current Rating (Amps) | 1A |
|---|
| Operating Temperature | - |
|---|
| Overall Contact Length | - |
|---|
| Contact Finish - Mating | Gold |
|---|
| Contact Length - Mating | - |
|---|
| Number of Positions Loaded | 36 |
|---|
| Material Flammability Rating | - |
|---|
| Contact Finish Thickness - Mating | - |
|---|