DF13-12P-1.25DSA
- Part Number
- DF13-12P-1.25DSA
- Manufacturer
- Hirose Electric Co Ltd
- Description
- CONN HEADER VERT 12POS 1.25MM
- Data sheet
Specifications
| Series | DF13 |
|---|
| RoHS | RoHS |
|---|
| Style | Board to Cable/Wire |
|---|
| Features | - |
|---|
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
|---|
| Part Status | Last Time Buy |
|---|
| Termination | Solder |
|---|
| Contact Type | Male Pin |
|---|
| Contact Shape | Square |
|---|
| Mounting Type | Through Hole |
|---|
| Connector Type | Header |
|---|
| Fastening Type | Detent Lock |
|---|
| Number of Rows | 1 |
|---|
| Pitch - Mating | 0.049" (1.25mm) |
|---|
| Voltage Rating | 150V |
|---|
| Contact Material | Brass |
|---|
| Insulation Color | Beige |
|---|
| Insulation Height | 0.169" (4.30mm) |
|---|
| Ingress Protection | - |
|---|
| Insulation Material | Polyamide (PA), Nylon |
|---|
| Number of Positions | 12 |
|---|
| Row Spacing - Mating | - |
|---|
| Contact Finish - Post | Tin |
|---|
| Contact Length - Post | 0.091" (2.30mm) |
|---|
| Current Rating (Amps) | 1A |
|---|
| Operating Temperature | -35°C ~ 85°C |
|---|
| Overall Contact Length | - |
|---|
| Contact Finish - Mating | Tin |
|---|
| Contact Length - Mating | - |
|---|
| Number of Positions Loaded | All |
|---|
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
|---|
| Contact Finish Thickness - Mating | 39.4µin (1.00µm) |
|---|