SBH21-NBPN-D10-SM-BK
- Part Number
- SBH21-NBPN-D10-SM-BK
- Manufacturer
- Sullins Connector Solutions
- Description
- CONN HEADER SMD 20POS 2MM
- Data sheet
Specifications
| Series | SBH21 |
|---|
| RoHS | RoHS |
|---|
| Style | Board to Board or Cable |
|---|
| Features | Keying Slot |
|---|
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
|---|
| Part Status | Active |
|---|
| Termination | Solder |
|---|
| Contact Type | Male Pin |
|---|
| Contact Shape | Square |
|---|
| Mounting Type | Surface Mount |
|---|
| Connector Type | Header |
|---|
| Fastening Type | Push-Pull |
|---|
| Number of Rows | 2 |
|---|
| Pitch - Mating | 0.079" (2.00mm) |
|---|
| Voltage Rating | - |
|---|
| Contact Material | Brass |
|---|
| Insulation Color | Black |
|---|
| Insulation Height | 0.220" (5.60mm) |
|---|
| Ingress Protection | - |
|---|
| Insulation Material | Polyamide (PA), Nylon |
|---|
| Number of Positions | 20 |
|---|
| Row Spacing - Mating | 0.079" (2.00mm) |
|---|
| Contact Finish - Post | Gold |
|---|
| Contact Length - Post | - |
|---|
| Current Rating (Amps) | 2A |
|---|
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
|---|
| Overall Contact Length | - |
|---|
| Contact Finish - Mating | Gold |
|---|
| Contact Length - Mating | - |
|---|
| Number of Positions Loaded | All |
|---|
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
|---|
| Contact Finish Thickness - Mating | Flash |
|---|