| Series | 452 |
|---|
| RoHS | RoHS |
|---|
| Style | Board to Cable/Wire |
|---|
| Features | Keying Slot, Pick and Place |
|---|
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
|---|
| Part Status | Active |
|---|
| Termination | Solder |
|---|
| Contact Type | Male Pin |
|---|
| Contact Shape | Square |
|---|
| Mounting Type | Surface Mount |
|---|
| Connector Type | Header |
|---|
| Fastening Type | Latch Lock/Eject Hooks, Short |
|---|
| Number of Rows | 2 |
|---|
| Pitch - Mating | 0.050" (1.27mm) |
|---|
| Voltage Rating | 125V |
|---|
| Contact Material | Copper Alloy |
|---|
| Insulation Color | - |
|---|
| Insulation Height | 0.222" (5.65mm) |
|---|
| Ingress Protection | - |
|---|
| Insulation Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
|---|
| Number of Positions | 30 |
|---|
| Row Spacing - Mating | 0.050" (1.27mm) |
|---|
| Contact Finish - Post | Tin |
|---|
| Contact Length - Post | - |
|---|
| Current Rating (Amps) | 1A |
|---|
| Operating Temperature | -65°C ~ 125°C |
|---|
| Overall Contact Length | - |
|---|
| Contact Finish - Mating | Gold |
|---|
| Contact Length - Mating | - |
|---|
| Number of Positions Loaded | All |
|---|
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
|---|
| Contact Finish Thickness - Mating | 30.0µin (0.76µm) |
|---|