85829-8
- Part Number
- 85829-8
- Manufacturer
- TE Connectivity AMP Connectors
- Description
- CONN HEADER VERT 8POS 3.96MM
- Data sheet
Specifications
| Series | AMPMODU Mod I |
|---|
| RoHS | RoHS |
|---|
| Style | Board to Board or Cable |
|---|
| Features | - |
|---|
| Shrouding | Unshrouded |
|---|
| Part Status | Active |
|---|
| Termination | Solder |
|---|
| Contact Type | Male Pin |
|---|
| Contact Shape | Rectangular |
|---|
| Mounting Type | Through Hole |
|---|
| Connector Type | Header |
|---|
| Fastening Type | Push-Pull |
|---|
| Number of Rows | 1 |
|---|
| Pitch - Mating | 0.156" (3.96mm) |
|---|
| Voltage Rating | - |
|---|
| Contact Material | Brass |
|---|
| Insulation Color | Black |
|---|
| Insulation Height | 0.125" (3.18mm) |
|---|
| Ingress Protection | - |
|---|
| Insulation Material | Thermoplastic |
|---|
| Number of Positions | 8 |
|---|
| Row Spacing - Mating | - |
|---|
| Contact Finish - Post | Gold |
|---|
| Contact Length - Post | 0.125" (3.18mm) |
|---|
| Current Rating (Amps) | 5A |
|---|
| Operating Temperature | -65°C ~ 105°C |
|---|
| Overall Contact Length | 0.655" (16.64mm) |
|---|
| Contact Finish - Mating | Gold |
|---|
| Contact Length - Mating | 0.405" (10.29mm) |
|---|
| Number of Positions Loaded | All |
|---|
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
|---|
| Contact Finish Thickness - Mating | 30.0µin (0.76µm) |
|---|